ČESKÁ KOMORA AUTORIZOVANÝCH INŽENÝRŮ A TECHNIKŮ ČINNÝCH VE VÝSTAVBĚ
Rada pro podporu rozvoje profese ČKAIT
Autoři: Ing. Jana Danová, Ing. Anežka Najdekrová, Ing. Miroslav Najdekr, CSc., Ing. Petr Opletal, CSc., Ing. Jaromír Vrba, CSc., externě Ing. Jiří Šála, CSc.
Stav: vydání 2013
Anotace:
Zkušenosti z likvidací škod na budovách po povodních. Text čerpá ze zkušeností z velkých povodní v minulosti, a zaměřuje se na postupy a metody obnovy staveb pro bydlení. Prvním krokem je statické posouzení, pravidelná kontrola trhlin a statických poruch, zajištění odtoku vody z promočených konstrukcí a vysychání stavby, vysoušení stavby. Pokud se nepodaří vysušit stavbu před zahájením topné sezóny, je třeba řešit ochranu staveb před mrazem.
OBSAH
ÚVOD
Brožura čerpá ze zkušeností s likvidací povodňových škod v minulých letech a je určena občanům postiženým povodněmi, kteří si budou zajišťovat obnovu bydlení. Samozřejmě nemůže poskytnout vyčerpávající přehled všech dostupných postupů a metod obnovy.
Informace a zkušenosti jsou nashromážděny z prohlídek domů a bytů po opadnutí velké vody, následně pak z dlouhodobého pozorování v rámci oprav a také z metodických pokynů zpracovaných na základě experimentálního měření „baťovského domku“ ve Zlíně, které byly ověřeny v praxi.
1 OBECNÉ ZÁSADY PRO STAVBY POSTIŽENÉ POVODNĚMI
Přes veškerou naléhavost a potřebu obnovy bydlení a návratu do povodní poškozených domů, upozorňujeme na potřebu opatrnosti a důslednosti před zahájením stavebních prací.
Vždy je třeba učinit základní rozhodnutí ve třech oblastech:
- zajištění nosné funkce domu (prvotní rozhodnutí viz 1.1, dále 1.2);
- zajištění vlhkostní sanace (viz 1.3 a 1.4);
- ochrana vlhkého domu před mrazem (viz 1.5).
1.1 STATICKÉ POSOUZENÍ JE PRVNÍM KROKEM
Musíme mít jistotu, že nejsou porušeny nosné konstrukce domu. Majitelům domů nelze dát jeden univerzální návod, jak postupovat. Každý případ se musí posoudit zvlášť. Ze všeho nejdůležitější je provést všechna nezbytná opatření k zajištění stability stavby ve spolupráci s autorizovaným statikem. Pro spolupráci statiků kontaktujte obecní a stavební úřady nebo Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT).
Kontakty na oblastní kanceláře ČKAIT najdete na adrese https://www.ckait.cz/komora-kancelare.
1.2 PRAVIDELNÁ KONTROLA TRHLIN A STATICKÝCH PORUCH
Tento krok doporučujeme jako preventivní opatření. Na nosných stěnách a sloupech provedeme kolmo na trhlinky sádrový pásek a uvedeme datum jeho osazení. Omítku odsekneme a sádrový pásek velikosti cca 150 x 80 x 7 mm osadíme na zdivo. Pokud se objeví na sádrovém pásku trhlina větší než 2 mm, je nutné pozvat statika. Rovněž je třeba sledovat i jiné poruchy, které se projevují drcením částí nosných prvků, nebo průhybem, vybočením. Při sledování takových poruch hraje důležitou roli zpravidla časový průběh. Při rychlém průběhu poruchy může dojít ke zřícení stavby. Při pomalém průběhu se destrukční jevy mohou zastavit. Je třeba zjistit všechny nepříznivé projevy a stavy budovy a určit rozhodující příčiny poruchy. Řada poruch je nestatického charakteru; např. zvýšená vlhkost, výkvěty, odlupování povrchových vrstev.
Poškození podlah přízemí u nepodsklepených staveb, k nimž dochází v důsledku sedání či vyplavení části podloží, vás neohrožuje na životě. Zajistěte si revizi elektroinstalace, rozvodů vody plynu, kanalizace, ústředního topení a dalších technických zařízení budov, která v domě využíváte.
1.3 ODTOK VODY Z PROMOČENÝCH KONSTRUKCÍ A VYSYCHÁNÍ STAVBY
Po poklesu hladiny záplavové vody je možné přistoupit k čerpání vody ze zatopených prostor domu. Je třeba odsávat vodu pomocí čerpadla, vysavače aj. Čerpání je nutno regulovat podle poklesu hladiny vody kolem stavby tak, aby nedocházelo k nárůstu bočního tlaku na obvodové zdivo vlivem zvýšené hladiny vnější vody. Dále je potřeba odstranit paronepropoustné konstrukce, které uzavírají vnitřní povrchy a znemožňují odpařování vody z vlhkého zdiva (nátěry, obklady, aj.).
1.3.1 Nábytek a koberce z povodní zasažených interiérů je nutné odstranit. Nábytek vyrobený z dřevotřísky a podobných materiálů musíme zlikvidovat. O záchraně je možné uvažovat u nábytku z přírodního dřeva (očistit, desinfikovat a pozvolna vysušovat za dostatečného přívodu vzduchu). Znehodnotí se sice povrchová úprava (odstraníte-li kartáčem povrchový lak, bude dřevo lépe vysychat), ale nábytek bude možné opravit.
1.3.2 Vnitřní omítky je možno ponechat, pokud jsou v dobrém stavu a nejsou kontaminovány či napadeny plísní. Informujte se na stavebním úřadě, zda hygienik provedl šetření ve věci kontaminace povrchových vrstev stavebních konstrukcí a s jakým výsledkem. Tato skutečnost je nutná při rozhodování o odstranění omítek ze zdiva zatopeného domu. Poškozené a kontaminované omítky je třeba osekat do 1 m nad místem, které bylo zaplaveno.
1.3.3 Podlahové krytiny je třeba odstranit.
1.3.4 Keramické obklady a dlažby: odstraníme takové, které lze snadno z povrchu odloupnout, nebo se po poklepu ozve dutá ozvěna.
1.3.5 Stropy a podlahy: Z železobetonových stropů odstraníme podlahovou krytinu. Beton poměrně rychle vysychá, pokud není narušena hydroizolace. Dřevěné stropy se vzduchovou mezerou nevyplněnou sypkým materiálem (škvára, stavební suť, piliny) odkrýt ze spodu (v podhledu), nebo odkrýt horní záklop a provést kontrolu stavu dřevěných trámů, zejména v místě uložení do zdiva. U starších domů může být zapuštěná část trámů napadena hnilobou. V takovém případě je nutno celou podlahu (stropní konstrukci) vyměnit za novou. U dřevěných podlah vyplněných sypkými materiály musíme tyto materiály odstranit a postupovat podle výše uvedeného návodu. Dřevěné podlahy na rostlé půdě je nutno plně opravit.
1.3.6 Otvorové výplně (okna, dveře) a větrání
Je třeba zvýšit větrání domu. U starších oken se doporučuje odstranit kovotěs i ostatní druhy těsnění alespoň na dobu dvou let. Novější okna s celoobvodovým kováním jsou velmi těsná, účinné zvýšení větrání obvykle nelze zajistit pouhým otvíráním oken a polohou „odtěsněno“, nejvhodnější je instalace nuceného větrání.
Provedeme kontrolu funkce dovírání. Po kontrole stavu povrchové úpravy, podle finančních možností a konzultace s odborníkem, je třeba rozhodnout, zda ponechat současný stav, výplně repasovat, nebo provést výměnu. Při opravách povodní zaplavených domů z minulých let jsme se setkali s domy, kdy bylo nutno vyměnit vše, ale také s domy a byty, kde majitel po roce vysoušení a větrání zachoval všechny stavební prvky. Záměrně uvádíme oba extrémy, které se v praxi mohou vyskytnout. Setkali jsme se mimo jiné s příběhem, kdy majitel „vzdutých podlah“ z vlýsek, je po dvou letech pečlivého skladování pod přístřeškem, vyhodil. Těsně po záplavách to nepřipustil.
1.4 VYSOUŠENÍ STAVEB
Majitelé postižených staveb by měli zajistit trvalé intenzivní větrání stavby, využít komínový efekt a tlakové rozdíly (průvan). Intenzivní větrání nedoporučujeme přerušit ani v době poklesu teplot, kdy je vhodné vysušované prostory více vytápět a častěji intenzivně krátce větrat. Více větrat se musí podlaží i střešní prostory, které nebyly zatopeny.
Až odstraníte největší vlhkost, mohou se objevit plísně či houby. Nelikvidujte je za sucha – spory by se rozptýlily po místnosti a pak byste se jich velmi těžko zbavovali. Postižená místa navlhčete, houby a plísně odstraňte s využitím dezinfekčních prostředků.
1.4.1 První fáze vysušování
Nucené vysušování teplovzdušným agregátem s využitím tepelného proudění a vhodné kombinace otevření oken a dveří. Doporučujeme provádět cca 10dnů ve spolupráci s odbornou firmou. Pozor – nikdy se neprovádí v suterénech před poklesem spodní vody k původní úrovni, neboť v tomto případě by vysoušení jen zvýšilo proudění vlhkosti stěnou z mokré vnější zeminy.
1.4.2 Druhá fáze vysušování
Ohřívání vnitřního vzduchu po zprovoznění ústředního vytápění za současného intenzivního větrání okny a dveřmi. Doba této fáze se před-pokládá 2 měsíce.
1.4.3 Třetí fáze vysušování
Probíhá při běžném užívání bytu (stavby); po dobu dvou sezón se budova přetápí a intenzivně větrá. U staveb, kde jsme tyto metody uplatnili, se obnova bytů a domů zdařila.
1.5 OCHRANA STAVEB PŘED MRAZEM
Tento problém je nutné řešit v případě, kdy se nepodaří stavbu vysušit do zahájení topné sezóny. Vytápěním se vlhkost vytlačuje k vnějšímu povrchu stěn a střech, kde při opakovaných mrazech často dochází k destrukci materiálů rozpínáním mrznoucí vody. Nejvíce jsou narušovány nasákavé hmoty (omítky, lehká zdiva) a méně propustným vnějším povrchovým úpravám hrozí vzdutí a následně odpadnutí od konstrukce.
To se týká i zateplovacích systémů, které mohou být zvýšenou vnitřní vlhkostí narušovány.
Proti těmto hrozbám platí jednoduché opatření – vysušování provádět s maximální intenzitou tak, aby stavební konstrukce obálky budovy byly do mrazů prakticky v normálním vlhkostním stavu.
Pokud se to nepodaří, pak je třeba doplnit na vnější straně vlhkých konstrukcí obálky budovy provizorní teplenou izolaci. Mohou to být volně přiložené desky z vláknité tepelné izolace menší tloušťky, ale často postačí i mírně větraný vzduchový polštář vytvořený pod netěsněným fóliovým krytem (mrazuvzdorná fólie napnutá na dřevěných rámech).
V této souvislosti je třeba zmínit nutné rozhodnutí, zda je možné zachovat zatopený zateplovací systém. Majitelé domů se musí rozhodovat podle zjištěné situace, nelze dát jeden univerzální návod, jak postupovat. Každý případ se musí posoudit zvlášť. Ze všeho nejdůležitější je zjistit, zda vnější povrchové úpravy byly provedeny tak kvalitně, že dokázaly ochránit tepelnou izolaci před přímým působením povodně – pokud ano, pak obvykle zateplovací systém je po vysušení plně funkční. Ve složitějších případech je třeba hledat řešení ve spolupráci s autorizovaným projektantem – specialistou na tepelnou ochranu budov. Pro spolupráci statiků kontaktujte obecní a stavební úřady nebo Českou komoru autorizovaných inženýrů a techniků (ČKAIT).
2 ZAPLAVENÉ STAVBY Z PÁLENÝCH CIHEL
Domy zděné z pálených cihel, které mají dostatečnou prostorovou tuhost a nebyly podemlety dravým proudem záplavové vody, zůstaly neporušené. U domů, kde byla provedena modernizace, či nástavba z pálených cihel na stávající nepálené (vepřovicové) zdivo, docházelo v převážné míře k destrukci.
Pro zaplavené domy z pálených materiálů, na které nebyl vystaven demoliční výměr, doporučujeme uplatnit všechny návody a postupy viz kap. 1.
3 ZAPLAVENÉ STAVBY Z NEPÁLENÝCH CIHEL
3.1 CHARAKTERISTICKÉ VLASTNOSTI ZDIVA Z NEPÁLENÝCH CIHEL
V podmínkách Čech a Moravy byly povodněmi nejvíce poškozeny jednopodlažní a dvoupodlažní domy z nepálených cihel (tzv. vepřovic). Jednalo se zpravidla o domy nepodsklepené. Vyskytly se i případy, kdy byly domy podsklepeny; sklepy ale byly postaveny z kamene nebo pálených cihel. Pro vepřovicové zdivo nebyly vydány normové předpisy (byť ve starších normách byly uváděny údaje o únosnostech), ale platily zásady ze stavebních řádů konce 19. stol. Tyto řády určovaly provádět sokl do výše 600 až 800 mm nad terén buď z kamene, nebo z pálených cihel, protože i naším předkům bylo dobře známo, že vepřovicové zdivo vlivem vlhkosti rychle ztrácí svou únosnost. Tloušťky zdiva obvodových zdí činily 450 mm více, vnitřní zdi ojediněle i 300 mm. Domy postavené z vepřovic zpravidla postrádají izolaci proto zemní vlhkosti. Povodně ukázaly, že výraznou úlohu ve zbytkové únosnosti provlhčeného vepřovicového zdiva sehrály vnější omítky. Pokud obsahovaly větší podíl cementu, mnohdy zabránily havárii domu, neboť vytvořily oboustranný krunýř kolem vepřovic. Stropní konstrukce v těchto domech byly většinou dřevěné a podle platných stavebních řádů měly být opatřeny kleštinovými věnci.
3.2 JAK POSTUPOVAT PŘI SANACI DOMKU Z VEPŘOVICOVÉHO ZDIVA?
Z předchozího textu je zřejmé, že z hlediska dnešních předpisů by již domky neobstály, neboť nemají definovány charakteristiky pro mechanickou pevnost a stabilitu vyžadovanou stavebními předpisy a technickými normami. Postrádají také izolaci proti zemní vlhkosti požadovanou vyhláškou o technických požadavcích na stavby. Z tohoto pohledu a při zvážení okolností, že domek je v záplavové oblasti, se jeví nejracionálnějším řešením ve většině promočených domů, vydání demoličního výměru.
Bude však řada případů, kdy domek může sloužit na dožití, neboť pro řadu občanů nebudou dosažitelné ani zvýhodněné státní či jiné podpory. V takovém případě doporučujeme tento postup:
- Ověřit kvalitu základů, zda jsou podemlety na návodní straně a zda není vyplaveno pojivo jednotlivých z kamenů základů.
- Ověřit, zda zdivo soklu je provedeno z pálených cihel nebo kamene nad hladinu základové vody.
- Dobře ověřit kvalitu cihel, nejlépe za účasti přizvaného statika. Pro výrobu nepálených cihel mohla být použita hlína z místních zdrojů s větším či menším podílem pískových částí; to se projevuje buď větší či menší rychlostí při vysýchání, nebo vydrolováním pískovitých částic. Zdivo má zpravidla menší pevnost po vyschnutí, než před povodní.
- Ve většině budov byly v průběhu užívání prováděny přestavby s použitím pálených cihel. Provázání pálených cihel a vepřovic v mnoha případech postrádá zásady zednického řemesla, tedy provazování cihel. Je tedy nutné prohlédnout styky zdí a vyhodnotit, zda nevznikla průběžná trhlina. Pokud trhlina existuje, lze přibližně po půl metrových vzdálenostech, pomocí spon profilu 8 mm z betonářské oceli, zdivo spí-nat, nebo odborněji použít např. nerez pruhy Helifix, což je ovšem dražší technologie.
- Je důležité zkontrolovat podhledy stropů i oblasti nad podlahou. Vznik vodorovných nebo šikmých trhlin je signálem, že buď kleštinový, či jiný věnec není funkční, nebo že neexistuje vůbec. Snadno lze provést ztužení budovy novým věncem, buď z klasické betonářské výztuže kotvené ocelovými plotýnkami na koncích, nebo pomocí předpínací techniky. Oba postupy je možno provést do vysekaných drážek z vnější či vnitřní strany zdi.
- Poruchy krovů se řeší obdobně jako u domů z pálených cihel.
- Nenosné konstrukce, podlahy, příčky, okna, dveře apod. se prohlédnou a opraví jako u domů z pálených cihel.
- Je nezbytné provést revize elektrorozvodů, plynu a dalších rozvodů s ohledem na vlhkost zdiva.
- Při vysoušení zdiva dáváme přednost přirozenému vysušování větrá-ním; vysušování vysoušeči provádět opatrně. V případech, kdy těsně před zimním obdobím bude zdivo ještě velmi mokré, doporučujeme zvážit možnost provizorního obkladu tepelnou izolací s fixací např. přísypy, aby se zabránilo cyklickému zmrzání a rozmrzání, během zimních měsíců.
4 ZAPLAVENÉ PANELOVÉ DOMY
4.1 ODOLNOST PANELOVÝCH DOMŮ PROTI POVODNI
Panelové domy malorozponových soustav (tím se rozumí osová vzdálenost nosných stěn do 4,2 m) prokázaly při povodních na Moravě v oblasti Olomouckého kraje vysokou odolnost jak na horních tocích s dravým vodním proudem, tak i na středních a dolních tocích, kde šlo o vodu klidnou. Příkladem takových staveb na horním toku jsou domy konstrukční soustavy T 06 B v Hanušovicích. U jednoho panelového domu došlo k podemletí jedné třetiny plochy základové desky, a přesto nehavaroval v průběhu několika dnů, než byla deska podbetonována. Na dolních tocích sloupec stojaté vody dokončil dříve neodvedenou práci – zhutnění zásypového materiálu výkopových jam po obvodech domů. Často tím vyvolával u veřejnosti mylný dojem, že se domy zatlačily do zeminy. Nikoliv, zemina poklesla oproti okolnímu rostlému terénu. Přes vysokou odolnost nosných konstrukcí byly v tomto případě slabinou naopak doplňkové konstrukce. Bytová jádra vyrobená z plastů vyplněná různými hmotami a lepidly byla značně narušena účinky vody, v bytech vznikal nepříjemný zápach. Vlhkost ze suterénů stoupala i do vyšších podlaží, ve schodišťových prostorách, působících jako komínové průduchy, se zhoršovala zavíratelnost dveří, potíže byly také s okny. Bytová jádra byla vyměňována hromadně, dveře a okna jednotlivě, podlahy v nižších podlažích s užitím dřevěných prvků (vlysy apod.) byly rovněž měněny. Obyvatelé domů vůbec nevěděli, že jsou u ležatých kanalizací realizovány uzávěry se zpětnou klapkou proti vzdouvající se vodě. Uzávěry nebyly funkční a nikdy nebyly zkoušeny.
4.2 JAK POSTUPOVAT PŘI PROHLÍDCE DOMU?
4.2.1 Základy zpravidla nejsou porušeny, a pokud došlo k podemletí některého nároží, zřejmě se napětí redistribuovala do jiných částí nosného systému. Je potřebné, aby postup opravy navrhl statik.
4.2.2 V suterénu se doporučuje prohlédnout konstrukce podlah, obvykle betonových. Panelové domy jsou těžké a působící vztlak spodní vody může vyboulit podlahy uprostřed místnosti směrem nahoru. Pokud jsou při horním líci trhliny, může to být signál potrhaných izolací proti zemní vlhkosti. V tomto případě je nutno podlahy odstranit, izolace opravit a podlahy obnovit.
4.2.3 Panelové příčky v suterénech i vyšších podlaží byly často při zaplavování zatíženy jednostranným tlakem vodního sloupce. Je zapotřebí zjistit, zda příčka nevybočila ze své roviny. Zpravidla je kotvena pouze v horních rozích k nosným stěnám a její pád by mohl způsobit vážná zranění. Posun je nejlépe znatelný v podhledu stropu. Pokud je posun zjištěn, přizveme k opravě firmu obeznámenou s technologií montáže panelových domů.
4.2.4 Nosné stěnové konstrukce mohou být porušeny ve vzájemných stycích panelů. Pokud v budově po povodních vznikly nové trhliny (trhliny mezi stěnovými dílci jsou častým průvodním jevem panelových technologií (doporučujeme prohlídku statikem, který rozhodne, do jaké míry je narušena prostorová tuhost domů. Starší panelové soustavy, postavené zejména do roku 1971, byly navrženy jako rovinné systémy bez hmoždinkových styků „prostorových“, novější soustavy byly již koncipovány jako prostorové.
4.2.5 Obvodové pláště mohou být výplňové, samonosné nebo nosné. U prvních panelových soustav byly většinou jednovrstvé, později se používal obvodový plášť vícevrstvý. Doporučujeme rovněž v případě pochybnosti detailní posouzení statikem, nejlépe znalcem konkrétní soustavy. Zvláštní pozornost je třeba věnovat představeným lodžiím, u nichž je třeba zkontrolovat styky se základní nosnou či obvodovou konstrukcí panelového domu a sledovat, zda lodžie nepoklesla více než dům.
4.2.6 Vstupní stříšky a vstupní schodiště jsou zpravidla samonosné, dilatačně oddělené od nosných konstrukcí domů. Pokud se vlivem poklesu zásypu vychýlily směrem od domu, je to estetická porucha.
4.2.7 Panelové domy jsou velmi zranitelné výbuchem plynu. Je proto nezbytné po povodni provést revizi plynu a revizi elektroinstalací.
4.2.8 V případě panelových domů doporučujeme řešit sanační práce vždy pomocí odborných firem obeznámených s touto technologií.
5 VÝSTAVBA NOVÝCH STAVEB
5.1 VÝBĚR POZEMKU A PROTIPOVODŇOVÁ PREVENCE
S ohledem na povodně – nestavět v záplavových územích!!! V územích s doloženým výskytem zaplav stavět tak, aby stavbu nepoškodily plovoucí předměty a užitná podlaží situovat do výšky nad 200letou vodou.
5.2 GEOTECHNICKÝ PRŮZKUM (GP) A HYDROGEOLOGICKÝ PRŮZKUM
Pod jednotlivými rodinnými domy není nezbytně nutné provádět GP formou vrtů. Doporučuje se však tento zásah provést globálně v případě soustředěné výstavby v takovém rozsahu, aby bylo možné vynést charakteristické řezy zeminou alespoň ve dvou směrech. U každého jednotlivého rodinného domu je vhodné ověřit základové poměry buď kopanou sondou pod úroveň základové spáry (do hloubky 1 až 1,5 násobku šířky základu) nebo penetrací.
Hydrogeologický průzkum umožní stavební prevenci vůči působení vody proudící pod zemí jak v letech s normálními srážkami, tak v době povodní, kdy je i zatížení podzemními vodami extrémní. Vhodně zvolené řešení založení stavby negativní působení těchto vlivů podstatně omezí.
5.3 ZALOŽENÍ STAVBY – KONSTRUKCE ZÁKLADŮ
Způsob založení staveb navrhuje zcela individuálně statik podle dostupných podkladů. U rodinných domů maximálně jednopatrových postačí ve většině případů založení na základových pasech vzájemně propojených tak, aby tvořily rošt (odpovídá krabicovému uspořádání stěn – viz dále). Hloubka založení se stanoví v závislosti na kvalitě základové zeminy, zámrzné hloubce a hladině spodní vody. Často je nutné řešit založení nejen s ohledem na zámrznou hloubku, ale i na objemovou nestálost vlivem bobtnání či vysychání základové půdy.
5.4 ZDIVO
Kromě pevnosti a u obvodového zdiva tepelně technických vlastností je zapotřebí znát reakci použitého materiálu na dlouhodobější zaplavení vodou. Proto je důležité požadovat, aby v prohlášení o vlastnostech u zdicích materiálů (dokument vydávaný výrobcem, dovozcem nebo distributorem) byla dokladována nasákavost a nejlépe křivka pevnosti na nasycení vodou. Při opravě stavby je bezpodmínečně nutné vyměnit veškeré nosné zdivo z vepřovic nad maximální úroveň zaplavení za zdivo z pálených cihel.
5.5 STROPY
Nejlépe vyhoví monolitické stropy ze železobetonu, které mají dostatečnou tuhost ve své rovině a tím zajistí přenos vodorovných účinků namáhání do svislých konstrukcí. U jiných druhů konstrukcí je nutné dbát na řádné zakotvení stropní konstrukce do železobetonových věnců, které musí probíhat nad všemi obvodovými i vnitřními stěnami.
5.6 TUHOST STAVBY
Zvýšená hladina vody nad úrovní terénu, její proudění či víření vyvolává značné namáhání v konstrukcích stavby. Pro zajištění celkové stability je zapotřebí, aby stavba měla značnou prostorovou tuhost. Tu lze zajistit nejlépe vhodným situováním vnitřních a obvodových stěn tak, aby vytvořily krabicový systém. Stěny musí být vzájemně provázány a ztuženy železobetonovým věncem.
5.7 POMOC STATIKA
Odbornou spolupráci statika zprostředkuje Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.
6 ZÁVĚR
Mimořádnost namáhání staveb v záplavových územích je srovnatelná se stavbami na poddolovaném nebo seizmickém území. Proto je nutné věnovat jejich návrhu mimořádnou pozornost s důrazem na spoluúčast autorizovaného inženýra v oboru statiky a dynamiky staveb. Jedině takto, ve spolupráci se stavebním inženýrem (výškové situování stavby, dispoziční řešení, umístění trvale zabudovaných technických zařízení větších hodnot – např. kotlů UT nad hladinou vody apod.) lze navrhnout v záplavových územích obytné domy bezpečně a s minimalizací škod při případné další záplavě.
7 KONTAKTY NA OBLASTNÍ KANCELÁŘE ČKAIT
Kontakty na oblastní kanceláře ČKAIT najdete na adrese https://www.ckait.cz/komora-kancelare.