V návaznosti na povodňovou situaci vyzvala v pátek 13. 9. 2024 Česká komora autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) prostřednictvím oblastních kanceláří (krajských) své členy – autorizované statiky, aby byli ve stavu pohotovosti.
V Moravskoslezském kraji, kde je nyní situace nejhorší, Ing. Petr Dospiva, Ph.D., předseda oblasti Ostrava a zároveň 1. místopředseda ČKAIT, kontaktoval HZS již v pátek a nabídl konkrétní spolupráci.
V případě výzvy IZS jsou statici připraveni pomoci stejně jako tomu bylo při povodních v roce 2002 i 2012, a po tornádu na jižní Moravě v roce 2021.
Hasičské záchranné sbory (HZS) v krajích v rámci spolupráce mají seznamy autorizovaných statiků včetně jejich kontaktů. V případě potřeby oslovení většího počtu autorizovaných statiků doporučujeme kontaktovat předsedu oblasti nebo Kancelář ČKAIT.
Doporučení, co dělat po povodni, shrnul pro Českou televizi Ing. Ladislav Bukovský, předseda oblasti ČKAIT Praha a Středočeský kraj, předseda Technické komise ČKAIT.
Zaplavení budov nebo jejich částí může vážně ohrozit statiku domu a proto dbejte na osobní bezpečnost!
Co dělat po povodni:
- Respektujte pokyny pracovníků Integrovaného záchranného systému.
- Zkontrolujte stavbu z vnější strany – v případě deformací, výskytu trhlin nebo zkřížených dveří a oken nechoďte dovnitř a přivolejte statika, který určí další opatření nebo uvolní dům k užívání.
- Nepoužívejte vodu ze studní, které byly zaplavené jako pitnou.
- Pomáhejte sousedům, zejména starým osobám a osobám nemohoucím v okolí.
Po vstupu do domu v obytných prostorech:
- Zlikvidujte vodou kontaminované potraviny, plodiny a uhynulé zvířectvo a dodržujte základní hygienická pravidla, je nezbytná ochrana kůže, očí a rukou) Potraviny i v obalech, konzervách doporučujeme likvidovat a neukládat k dalšímu použití.
- Nepoužívejte vodu ze studní, které byly zasaženy povodní jako pitnou.
- Dokumentujte stav fotograficky, dokumentujte i předměty a konstrukce, které likvidujete do odpadu.
- Vyčistěte místnosti přímo zasažené povodní, odstraňte znečištěné předměty.
Ve zděných domech v prostorech zasažených přímo povodňovou vodou:
- Vykliďte veškerý mobiliář.
- Odstraňte bahno a nečistoty, které se naplavily do domu.
- Vymyjte vodou prostory zasažené povodňovou vodou.
- Odstraňte z podlah PVC krytiny, koberce, dřevěné prvky – parkety prkna, odstraňte i desky na bázi dřeva, vše bude zničené a nelze to opravit.
- Odstraňte zásypy a tepelné izolace podlah.
- Osekejte omítky nejméně 30 cm nad rovinu zatopení.
- Sušení pomocí vysoušečů podpořte osazením stolních ventilátorů, které zajistí cirkulaci vzduchu po místnosti a zvýší účinnost vysušování. Musí být okna i dveře uzavřené, nesmí se větrat. Voda z vysoušečů se musí pravidelně vylévat nebo odvádět hadicemi mimo sušený prostor.
- Keramické a betonové podlahy pod kterými jsou tepelné nebo akustické izolace otevřete jednou či dvěma sondami, odsajte z nich vodu a vysoušejte speciálním sušícím zařízením nebo je rozbourejte a odstraňte tepelné izolace.
- Místnosti které nejsou vysoušené větrejte nebo střídavě vytápějte a větrejte, osazení ventilátorů urychlí vysoušení.
- Po vysušení prostory vydesinfikujte a proveďte opravy. Pokud zůstanou omítky, odstraňte původní poškozené nátěry a vymalujte prostory hašeným vápnem nebo nátěrovými hmotami s fungicidní přísadou, které neuzavřou povrch stěn pro vysychání.
Doporučení pro dřevostavby zasažených přímo povodňovou vodou:
- Po odstranění bahna a mobiliáře odstraňte podlahy včetně tepelných izolací, odstraňte opláštění vnitřních i obvodových stěn z jedné strany stěny, v případě sádrokartonu nebo desek na bázi dřeva z obou stran, omyjte dřevěné nosné konstrukce vodou.
- Vysoušejte nuceně s tím, že při sušení je vhodné ventilátory zajistit cirkulaci vzduchu v uzavřených prostorech.
- Před opravou je nutno dřevo impregnovat prostředkem proti houbám a hmyzu.
Vydalo 14.9.2024 Středisko vzdělávání a informací Ing. Dominika Mandíková, Ing. Markéta Kohoutová